Zpravodajství
11.8.2020 - Hasič: Začínající požár by lidé měli zkusit uhasit
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 186
Strana: 14
Autor: Petr Ježek
PLZEŇ - Tragický sobotní požár bytu ve výškovém domě v Bohumíně, který nepřežilo jedenáct lidí, znovu připomněl, jak složité je hašení požárů v panelových domech. I hasiči v Plzni mívají na sídlištích problémy dostat se s technikou až k domům, kde musejí zasahovat. Všude stojí osobní auta, parkoviště nestačí. "Hasiči v dýchacích přístrojích, kteří jsou na místě první, musejí současně při zdolávání schodiště natáhnout dostatek hadic k hašení. Jedna hadice měří 20 metrů a váží několik kilogramů. Hasiči jsou trénovaní, vše musejí zvládnout co nejrychleji. Ale dostat se takhle s hadicemi třeba až do desátého patra nějakou dobu trvá," vysvětlil ředitel Územního odboru Plzeň-město Hasičského záchranné sboru Pavel Musil.
Za posledních 15 let řešili v Plzni čtyři velké požáry v panelových domech, při kterých oheň zničil hned několik bytů. Poslední z nich byl loni v červenci na sídlišti Vinice. Ten podle vyšetřovatelů vznikl vinou technické závady. Nejčastěji hasiči vyjíždějí do obytných domů kvůli spáleným jídlům. V takových případech škody nebývají až tak vysoké, většinou je zničený hrnec a zakouřený byt. Když se objeví plameny, většinou je uhasí v počátcích. Že hasiče čeká hodně náročný zásah poznají cestou i podle hustého černého kouře nebo při dojezdu k domu z plamenů šlehajících z oken. "Pro velitele zásahu to znamená nasazení dostatečného množství sil a okamžitou evakuaci všech lidí. Do zamčených bytů vstupují hasiči i násilím, aby měli jistotu, že v nich nikdo není. Současně s evakuací další hasiči zdolávají požár, aby se co nejrychleji dostali k ohnisku," vysvětlil.
Když už hoří byt, většinou v něm bývá tolik kouře, že hasiči v zásahových oblecích a dýchací technice musejí lézt při hašení po kolenou, aby se dostali pod kouř, a aspoň něco viděli. Výjimečné nejsou případy, kdy se v létě při zdolávání požárů hasiči opaří vlastním potem.
Jak by se měli zachovat lidé v paneláku, když zjistí, že v některém z bytů hoří? Pokud je chodba už tak zakouřená, že lidé nemají jistotu bezpečného seběhnutí po schodišti, podle hasičů by měli zůstat v bytě a mokrými hadry ucpat všechny škvíry kolem vchodových dveří do bytu. Nějakou látkou si překrýt obličej, přesunout se do místnosti nejvzdálenější od požáru a utěsnit všechny další dveře v bytě mezi vchodem a místností. Máváním velkého kusu například bílé látky u okna by měli upozornit přijíždějící hasiče, aby věděli, že jsou v bytě. "Vstupní dveře by měly mít podle českého normativu požární odolnost 15 minut," upozornil hasič Pavel Musil. Hasiči v Plzni mají auto se žebříkem, který dosáhne do výšky 52 metrů, ale jeho ustavení nějakou dobu trvá. Jsou i místa, kde tohle vozidlo použít nejde.
Začínající požár by lidé měli zkusit zdolat sami. V bytových domech jsou na chodbách hydranty. Za jejich dvířky má být 20 metrů dlouhá hadice a proudnice na nasměrování vody. Mělo by stačit hadici natáhnout a otevřít přívod vody. "I když hydranty procházejí kontrolami, někde chybí hadice, často v panelácích mizely hliníkové proudnice. Přístup k hydrantu by měl být volný. Zamknout dvířka a klíč dát hned vedle do krabičky, kde rozbijete sklo a vyndáte klíč k odemčení? Zkuste si s tím poradit ve stresu v zakouřené chodbě," naznačil člověk, který oblast požární bezpečnosti dobře zná.