Zpravodajství
1.2.2022 - Ano, odpad odvezeme, říkají Poláci. Neupřesnili ale kdy
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 5
Strana: 5
Autor: Tomáš Januszek
BOHUMÍN - Jsou tomu tři roky, co policisté ve Starém Městě u Frýdku-Místku a v Bohumíně objevili nelegálně uskladněný toxický odpad. Ten tam na přelomu let 2018 a 2019 nechala navézt polská firma, která měla skladové prostory na obou místech pronajaté. Zatímco Frýdek-Místek nechal odpad prostřednictvím specializované firmy zlikvidovat, což ho přišlo na necelých 15 milionů, v Bohumíně barely s hořlavinou v celkovém objemu 150 tisíc litrů stále jsou. Deníku to potvrdili zástupci města i Krajského úřadu v Ostravě. Bohumín likvidaci odpadu na své náklady odmítl.
A jak to vypadá, odpady z prostor bývalého autosalonu v Bohumíně-Pudlově zřejmě jen tak nezmizí. Polsko sice uznává, že je jeho povinností vrátit odpady zpět do Polska, ale zatím tak příslušné orgány neučinily. Vše se řeší na mezinárodní úrovni v rámci příslušných ministerstev. A dlouho to trvá.
"České Ministerstvo životního prostředí od chvíle, kdy policejní šetření prokázalo, že nelegálně dovezené odpady pocházejí z Polska, žádá polský příslušný orgán o převzetí odpadů z nedovolené přepravy zpět do Polska. Opakovaně jsme také žádali o sdělení termínu, kdy dojde vrácení odpadů z nepovoleného objektu v Bohumíně-Pudlově. Polský příslušný orgán na základě české urgence znovu potvrdil, že si je vědom povinnosti vrátit odpady zpět do Polska, ale vzhledem ke složitosti řízení s odesílateli odpadů na polské straně termín dosud nesdělil," uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového odboru MŽP.
O odvoz toxického odpadu z Bohumína se po celou dobu snaží také Krajský úřad v Ostravě. Jeho mluvčí Miroslava Chlebounová Deníku řekla, že krajský úřad v minulosti opakovaně vyzval ministerstvo ke zvýšené aktivitě a k převzetí koordinační role při řešení tohoto problému. Dodala také, že místo uložení odpadů pravidelně monitoruje Česká inspekce životního prostředí, která také vyhodnocuje možné riziko ohrožení životního prostředí a zdraví lidí.
Podle úředníků z Ministerstva životního prostředí nařízení o přepravě odpadů stanoví postup převzetí odpadu zpět v případě nedovolené přepravy a předpokládá i lhůty pro zemi, odkud byl odpad dovezen a kam se má vrátit. "Pro vymáhání těchto lhůt však bohužel žádný postup stanoven není. Ministerstvo přes veškeré úsilí nemůže rychlost převzetí odpadu zpět do Polska ovlivnit," uvedla Dominika Pospíšilová z MŽP.
Podle ní evropské nařízení ale v zájmu ochrany životního prostředí a lidského zdraví před působením odpadů z nedovolené přepravy pamatuje na situace, kdy je v členském státě odhalen odpad z nedovolené přepravy, a to tím, že povinností členského státu je zajistit bezpečné uskladnění odpadů do jejich vrácení, nebo využití, nebo odstranění jiným způsobem, která je dále na národní úrovni dána zákonem o odpadech.
Jak už před třemi lety uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek, v Bohumíně je objekt v lepším technickém stavu než ve Starém Městě, má například i potřebnou nepropustnou podlahu.
Zbavování se nebezpečného odpadu a jeho odvoz za hranice, je výnosný byznys. To se potvrdilo i v případě uskladnění sudů s celkem 650 litry hořlaviny v budově nedaleko Frýdku-Místku a v Bohumíně. Po jejích odhalení začali na případu ihned pracovat čeští i polští policisté. "Zřídili jsme speciální tým. Velmi intenzivní analytickou a operativní prací se podařilo zjistit informace směřující k pachatelům. Navázali jsme úzkou spolupráci s polskou policií," řekl v dubnu 2019 náměstek moravskoslezského
policejního ředitele Radim Wita. Policie pak dopadla muže z Opavska, který prostory ke skladování odpadu pro polské firmy vyhledával. Polská prokuratura tehdy zatkla 15 členů "odpadové mafie" a zjistila, že šlo o členy tří navzájem spolupracujících a propojených gangů, kteří si v různých částech Polska pronajímali sklady, ve kterých uchovávali tisíce tun chemikálií, které následně vyhazovali na různých místech, mnohdy poblíž hustě osídlených aglomerací.