Zpravodajství
4.3.2022 - Uprchlíků přibylo, ale ne všichni zůstali v kraji
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 53
Strana: 11
Autor: Ivana Lesková
Uprchlická vlna z Ukrajiny sílí. Do kraje dorazily tisíce lidí. Krajské asistenční centrum už nestíhá. Vznikne větší. Nahradí očkovací centrum na Černé louce.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Po vlastní ose i ve speciálních vlacích, autech či autobusech vypravených na hranice Ukrajiny už dorazily do Moravskoslezského kraje tisíce lidí, které z domovů vyhnala válka. Mnozí ale pokračují v cestě dál.
Jen hasiči převezli evakuačními autobusy téměř tisíc lidí z hlavního nádraží v Ostravě do registračního humanitárního centra ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. "V pátek jsme tam vezli prvních asi 400 lidí, kteří využili speciálního vlaku vypraveného pro uprchlíky do ukrajinského Čopu. A v noci na čtvrtek jsme do Vyšních Lhot převáželi většinu z dalších 473 běženců, kteří opět přijeli do Ostravy vlakem. Šlo hlavně o ženy a 155 dětí," uvedl mluvčí krajského hasičského sboru Jakub Kozák.
Válečným vyhnancům pomáhají místní lidé, organizace, města i firmy. Nabízejí bezplatně jídlo, ubytování, pomoc s vyřízením formalit včetně zdravotního pojištění, dopravu i možnost práce. Ne všichni ale chtějí zůstat v regionu. Mnozí míří do jiných krajů či zemí, kde mají své příbuzné a příslib zázemí. "Střediskem ve Vyšních Lhotách zatím prošlo asi 1 500 lidí, ale každý tam stráví jen jednu noc a pokračuje dál. Mohou využít vlaky i autobusy zdarma," uvedl mluvčí Správy uprchlických zařízení Jan Piroch s tím, že asi tři čtvrtiny dosavadních uprchlíků mají u nás nebo v jiných zemích své blízké.
V první vlně totiž podle Pirocha prchali hlavně Ukrajinci, kteří měli konkrétní cíl. Postupně se ale situace mění. Lidem, kteří nemají kam jít, nabízí Správa uprchlických zařízení možnost ubytování. V Moravskoslezském kraji konkrétně v Havířově. "Tam máme místo asi pro 200 lidí, ale rychle se plní. Dalším zájemcům nabízíme pobyt v jiných regionech," nastínil Piroch.
To, že uprchlíků přibývá, je vidět i v krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. To se otevřelo teprve 1. března v ulici Červeného kříže v centru Ostravy, ale jeho kapacita už nestačí. "Všem příchozím nabízíme nejdříve občerstvení, ošetření i psychologickou pomoc, pokud chtějí, ale hlavně odpočinek. Jsou po cestě velmi vyčerpaní, mohou si proto u nás sednout i lehnout. A teprve až naberou síly absolvovat kolečko vyřizování nutných formalit se zástupci cizinecké policie, zdravotní pojišťovny a dalších institucí," popsal fungování centra místopředseda oblastního spolku Českého červeného kříže Marek Prášil.
Na výstavišti dnes zdravotníci očkují proti covidu naposledy
Jen během úterní provozní doby od 7 do 19 hodin prošlo moravskoslezským asistenčním centrem asi 150 uprchlíků, kteří pod jednou střechou vyřešili vše potřebné. Ale dalších téměř 50 lidí už pracovníci centra do večera odbavit nestihli. Rozdali jim proto alespoň pořadová čísla a první zájemci se znovu hlásili v centru hned včera ráno. "Naše kapacita je kolem 150, maximálně do 200 lidí. Více během dne odbavit nemůžeme," uvedl Prášil. Podotkl, že od příštího týdne by se navíc měli součástí centra stát i zástupci úřadu práce s nabídkou zaměstnání. "Kapacitní záležitosti však již řeší kraj," dodal.
To upřesnil mluvčí hasičů, kteří patří ke koordinátorům centra. Podle něj už je jasné, kde vznikne nové, mnohem prostornější centrum pro pomoc uprchlíkům – na ostravském výstavišti Černá louka. "Zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava, kteří očkují v pavilonu A na Černé louce, by tam měli poslední vakcíny proti covidu aplikovat zájemcům v pátek 4. března. V sobotu se očkovací boxy rozeberou a už v neděli začne na jejich místě výstavba asistenčního centra. Fungovat by tam mělo pravděpodobně od úterý," nastínil Jakub Kozák. "Očkování na Černé louce v pátek ukončíme," potvrdila mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.