Zpravodajství
4.4.2024 - Bývalý distribuční sklad PHM v Novém Bohumíně: komplexní sanace a biodegradace
Zdroj:
Autor: Jiří Kamas a Miroslav Minařík
Sanace distribučního skladu PHM v Novém Bohumíně řeší masivní kontaminaci staveb a horninového prostředí dominantně ropnými látkami a jejich deriváty. Tyto látky pronikly z povrchu až k podzemním vodám v důsledku intenzivního využívání tohoto území k výrobě, skladování a manipulaci s ropnými produkty již od konce 19. století.
Areál bývalé rafinerie minerálních olejů v Novém Bohumíně byl v průběhu druhé světové války cílem spojeneckého bombardování. Po válce byl provoz obnoven a dále různě redistribuován až do roku 1997, kdy byl areál trvale uzavřen. Relativně složitý komplex budov, manipulačních a skladovacích ploch, podzemních nádrží, kanálů včetně pohřbených konstrukcí původem z bývalé rafinerie na pozemcích společnosti ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. (nástupce n. p. Benzina) je sanován z prostředků Ministerstva financí ČR. Současné sanační práce realizuje společnost ALFA SYSTEM s.r.o., jejímž hlavním poddodavatelem je společnost EPS biotechnology, s.r.o.
Sanace distribučního skladu je typickým příkladem synergického působení metod sanace ex situ a in situ pro odstranění kontaminace za technicky a ekonomicky akceptovatelných podmínek. V průběhu sanace bylo odstraněno více než 175 tis. tun kontaminovaných zemin a 34 tis. tun kontaminovaných demoličních odpadů znečištěných naftou a oleji. Tyto odpady byly odvezeny do zařízení pro úpravu odpadů COZ společnosti AWT Rekultivace a.s. a podrobeny biodegradaci formou schválených biotechnologií EPS-INOK a EPS-PAL. Cílem sanačních prací bylo odstranění primárního zdroje znečištění – tj. kontaminovaných stavebních konstrukcí a zemin pro omezení dotace kontaminace do podzemních vod a následně odstranění volné fáze ropných látek z jejich hladiny.
Využití technologií EPS-INOK a EPS-PAL
Technologie EPS-INOK využívá aktivity konkrétních kontaminantů degradujících alochtonních (vnesených) mikroorganismů (Gordonia terrae, Pseudomonas putida, Rhodococcus coprophilus, Ralstonia eutropha, Variovorax paradoxus), které dokáží využívat sanované kontaminanty jako zdroj uhlíku a energie pro svůj růst. Tyto vybrané mikroorganismy jsou pomnoženy/stimulovány a následně jako inokulum aplikovány do sanovaných prostorů.
Použitá bioremediační technologie EPS-PAL využívá surfaktant pod označením REO-801 (resp. REOCLEAN). Přídavek této látky zvyšuje rozpustnost a mobilitu kontaminantů a EPS-PAL je pak možno aplikovat do horninového prostředí, odkališť a skládek kontaminovaných ropnými, aromatickými, chlorovanými uhlovodíky a jejich deriváty. Účelem je zvýšení mobility a rozpustnosti hydrofobních organických látek (kontaminantu) v horninovém prostředí, příp. v podzemních vodách.
Výzvy a inovativní prístupy v sanaci podzemních vod
Ještě na počátku této etapy sanace areálu v roce 2019 nebylo výjimkou, že se ve vrtech uvnitř areálu distribučního skladu vyskytovala mocnost fáze přesahující 100 cm. Původně uvažovaný koncept sanace saturované zóny formou čerpaných a zasakovacích drenů musel být v průběhu prací doplněn o rozsáhlý systém sanačních vrtů a sond na ploše o rozloze cca 21,5 tis. m2. Rozsah kontaminace podzemních vod volnou fází po provedené sanaci ex situ, co do plochy i objemu, několikanásobně předčil původní odhady a bilance. Sběr volné fáze ropných látek (VFRL) musel být intenzifikován množstvím aktivně čerpaných vrtů, airliftem a aplikací PAL. Za dosavadní sanaci bylo z prostředí ve formě volné kapalné fáze od roku 2019 do 2023 odstraněno při stavebním a následném sanačním čerpání přes 23 tun odsazeného ropného produktu. Lokální proměnlivé, specifické hydrogeologické a geochemické podmínky mají významný vliv na průběh a účinnost používaných sanačních metod. Z toho důvodu byl pro sanaci saturované zóny zpracován hydraulický model širší oblasti, na jehož podkladu jsou další sanační práce in situ řízeny.
Lídri v biodegradaci
Společnost EPS biotechnology, s.r.o., se od svého vzniku v roce 2003 intenzivně zabývá výzkumem a podporou biodegradačních procesů. V rámci toho byla založena výzkumná centra v Kunicích u Prahy a Kunovicích u Uherského Hradiště, kde bylo rovněž zbudováno moderní Centrum výzkumu mikrobiální biomasy (CVMB) pro přípravu inokul, mikrobiálních kultur a vlastního biologického přípravku s účinkem povrchově aktivních látek. Výstupy výzkumu jsou úspěšně aplikovány na sanovaných lokalitách a biodegradačních plochách po celé ČR. Široké portfolio našich biotechnologií, schválených Státním zdravotním ústavem, je využíváno k odstraňování rozmanitého spektra znečišťujících látek (C10–C40, BTEX, PAU, fenoly, ftaláty aj.).
V současnosti EPS biotechnology, s.r.o. dodává své služby a provozuje biodegradaci na zařízeních renomovaných firem jako AWT Rekultivace a.s. na zařízení COZ v Ostravě, Marius Pedersen a.s., EKOLA České Libchavy s.r.o. v Lomnici nad Popelkou, Biosolid, s.r.o. ve Starém Městě, RUMPOLD s.r.o. v Uherském Brodě, a na zařízeních společnosti ŽSD a.s. v Brně a Mimoni. Ročně je formou biodegradace na našich plochách ošetřeno více než 200 tis. tun kontaminovaných odpadů kategorie O a N, což nás řadí mezi přední zpracovatele těchto odpadů v ČR.
V prubehu sanace bylo odstraneno více než 175 tis. tun kontaminovaných zemin a 34 tis. tun kontaminovaných demolicních odpadu. Lokální promenlivé, specifické hydrogeologické a geochemické podmínky mají významný vliv na prubeh a úcinnost používaných sanacních metod.