Zpravodajství
18.7.2025 - Veřejné ohniště a posezení v Bohumíně. Pustyňa je po povodni opět v provozu
Zdroj: karvinsky.denik.cz
Autor: Richard Kutěj
K praskajícímu ohni, šumění stromů a výhledu na barokní kapličku teď opět patří pohodlí. Bohumín těsně před začátkem prázdnin zrekonstruoval veřejné ohniště a dřevěné lavice u kapličky sv. Kříže, lidově zvané Pustyňa. Místo u Starého Bohumína tak znovu láká pěší i cyklisty na chvíle klidu a letní pohody. Vede přes něj totiž jak městská cyklotrasa P, tak naučná stezka přes přírodní památku Hraniční meandry řeky Odry.
Původní zázemí zničila povodeň, která se Bohumínem prohnala loni v září. „Vše jsme stihli opravit ještě před hlavní turistickou sezónou. Obnova stála téměř 60 tisíc korun,“ uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí bohumínské radnice.
Kaple stojí jen několik desítek metrů za starobohumínským hřbitovem a vede k ní upravený chodník lemovaný mladou třešňovou a lipovou alejí. Právě kombinace sakrálního prostoru a zeleného okolí dává místu zvláštní atmosféru, která láká k zastavení.
Ne všechny stromy v okolí ale přečkaly rozmary počasí. „Bohužel povodeň zasáhla i zdejší zeleň. Navazující alej vzrostlých stromů podél hřbitova je ve velmi špatném stavu. Zhruba polovina z nich po zářijové povodni odumřela. Na podzim je proto odstraníme a vysázíme místo nich nové,“ doplnil Palán.
Samotná kaple pochází pravděpodobně z roku 1733. V polovině 18. století u ní žili dva bohumínští poustevníci – bratři Antonín a Felix, členové františkánského třetího řádu, kteří si v její blízkosti postavili malou poustevnu. Ta po zrušení řádu v roce 1782 zanikla, kaple ale zůstala zachována a stala se cílem prosebných procesí. Současný název Pustyňa si vysloužila právě kvůli zaniklé poustevně. Za svou existenci prošla řadou rekonstrukcí, nejzásadnější proběhla v roce 2012. Dnes je zapsaná jako kulturní památka..
Cyklotrasa „P“ (Pustyňa)
Cyklisty zavede ke kapli Pustyňa ve Starém Bohumíně. Vede od aquacentra v Novém Bohumíně, po ulici Jana Palacha, přes sídliště podél Mírové ulice, pak ulicí Petra Cingra, po Starobohumínské lávce nad dálnicí a dál směrem ke kapli. Odbočka cyklisty navede také na náměstí ve Starém Bohumíně a k opravenému městskému Národnímu domu, dnes hotelu Pod zeleným. Zde se nabízí návaznost například na in-line trasu do Pudlova nebo návštěva meandrů.
Hraniční meandry řeky Odry
Meandry můžete navštívit jak pěšky, tak na kole, anebo dokonce v lodi. Každý způsob má své kouzlo. Záleží tedy jen na vás, jaká varianta vás zláká. Jednu výhodu ale cyklisté na rozdíl od pěších mít budou. Nebudou se muset vracet od brodu řeky Olše po stejné trase zpět, ale využijí cyklotrasu z Kopytova do Bohumína, popřípadě mohou pokračovat v projížďce proti proudu řeky Olše. Vodáci si mohou v létě splout meandry v kánoích či raftech. Ty si lze vypůjčit v městské půjčovně lodí ve Starém Bohumíně. Doplout je možné buď za soutok Odry s Olší do Zabełkowa, anebo až do Krzyżanowic.
· Délka stezky: 9 km
· Počet zastavení: 17
· Počet naučných tabulí: 6
· Rozloha: 126 ha
· Značení trasy: červená turistická značka a červenobílá značka naučné stezky
· Nejnižší místo stezky: 195 m n.m. - soutok Odry s Olši, nejnižší místo Moravskoslezského kraje (ukaž na mapě)
· Náročnost: lehká pro pěší, náročná pro cyklisty
Velikost: 795 x 489 bodů - 611 kB