Zpravodajství
9.8.2007 - Města v Moravskoslezském kraji většinou restaurační předzahrádky podporují
Zdroj: Moje Ostrava
Strana: 2
Ostrava/Chápou je jako způsob rozvoje města a další službu pro občany, podnikatele podporují hlavně ekonomicky. V ostravském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz platí provozovatelé zahrádek už deset let stejnou částku danou vyhláškou města. "Tyto aktivity podporujeme. Cena poplatku se proto už deset let nezměnila," řekl Vítězslav Bystroň z odboru místního hospodářství. Při vzniku nových zahrádek podle něj úředníci dbají na to, aby zvláště předzahrádky v ulicích neomezovaly chodce či auta. Ceny za pronájem jsou v Ostravě různé, podle přání jednotlivých obvodů je stanovila nová vyhláška. V centru majitelé či provozovatelé zaplatí měsíčně 75 korun za čtvereční metr. V dalších městských obvodech to mají restauratéři podstatně dražší, obvykle úřady vybírají za metr čtvereční 230 korun. Hlavně v letních měsících se zahrádky majitelům vyplácejí. "V létě se dělá polovina tržeb právě na zahrádce," řekl majitel ostravského klubu Bernies Vladimír Prstecký.
Jak je to jinde
Opavský magistrát letos povolil na pozemcích města provoz 31 zahrádek, což je o sedm více než loni. "Mimo historické centrum provozovatelé neplatí za zábor ulice nic, v centru města je metr čtvereční stojí symbolickou jednu korunu," řekl mluvčí Opavy Jan Šindler.
Předzahrádky rychle přibývají také v Bohumíně na Karvinsku. V roce 2003 jich ve město fungovalo asi deset, letos jich je čtyřicet. Cena za provoz předzahrádky na veřejném prostranství v Bohumíně je dána paušálně a nezávisí na zabraných metrech. "V samotném centru Bohumína stojí měsíčně zábor 2000 korun. Mimo centrum Bohumína jsou ceny o polovinu nižší," řekla mluvčí města Lucie Balcarová. Dodala, že město ale vždy rozhoduje o tom, jaká plocha bude pro předzahrádku vymezena. Většina radnic nechává předzahrádky v provozu do 22 hodin. Někde ale číšníci smějí zákazníky obsluhovat jen do 21 hodin. Hosté pak mají hodinu na to, aby zahrádku opustili. Například v Bohumíně zaznamenali strážníci během července dvacet případů, kdy podnikatelé provoz zahrádky oproti povolení protáhli. "Na výzvu strážníků provozovatelé reagovali a okamžitě provoz ukončili," dodala mluvčí Balcarová.
Český Těšín majitelům podniků zrušil poplatky za užívání veřejného prostranství úplně. V centru Ostravy jsou poplatky už deset let stejné a ze všech městských obvodů nejnižší. Také v Českém Těšíně funguje u restaurací, barů a hospod několik desítek předzahrádek. "Letos jsme podnikatelům zrušili poplatek za užívání veřejného prostranství k tomuto účelu. Zaplatí pouze ti, kteří pro předzahrádku využijí chodník nebo jinou komunikaci," řekla mluvčí města Dorota Havlíková. Zřizování nových zahrádek ale v Českém Těšíně nemají povoleny herny a restaurace s výherními automaty.
(čtk)