Zpravodajství
30.10.2007 - Do Polska pro levné máslo
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 1
Autor: Hányš Rostislav ()
Jesenicko - Doba, kdy Poláci výhodně u nás nakupovali pečivo, sýry, máslo a mléko, je pryč. Teď naopak jezdí lidé ze severu Moravy a Slezska do Polska, kde základní potraviny pořídí levněji. Poslední vlna zdražení v Česku převrátila vše ve prospěch polských obchodníků. Především z velkých měst sousedního Moravskoslezského kraje míří do Polska stovky lidí. Jejich počet se zvedl ještě víc poté, kdy se ukázalo, že někteří čeští výrobci a distributoři zvyšují ceny výrobků bezdůvodně.
Mluvčí cizinecké a pohraniční policie Ostrava Daniela Vlčková potvrdila, že přes hraniční přechody s Polskem v Českém Těšíně nebo Bohumíně jezdí mnohem víc lidí za nákupy. "V Českém Těšíně odhadli policisté zvýšení provozu o padesát procent, i na dalších přechodech jezdí v posledních dvou týdnech do Polska víc lidí než obvykle," uvedla mluvčí Daniela Vlčková. Na Jesenicku je nárůst menší než na Ostravsku, protože tam nejsou na hranicích žádná velká města. Nicméně i zde lidé využívají hojně výhodných nákupů v obchodech na druhé straně hranice.
Podnikatelé na Jesenicku sice pociťují pokles tržeb od českých zákazníků, ale mnohem víc jim vadí úbytek Poláků. Helena Rajníková měla svůj obchod nedaleko hranic v Bílém Potoku na Javornicku postavený především na levných potravinách, pro které sem Poláci roky jezdili. "Jenže během krátké doby se u nás zvedly ceny základních potravin tak, že jsou vyšší než za hranicemi. Cukr, mléko, máslo, sýry, pečivo ani olej už tady Poláci nenakupují," řekla Rajníková. Její firmu teď drží nad vodou restaurace. "Jídlo v restauracích je tu pořád levnější než v Polsku, takže na obědy máme plno Poláků. Ceny i po zdražování potravin zatím držíme. Pokud ale budeme muset zdražit i v restauraci, naše výhoda se ztratí. Potom už nevím, co budeme dělat," obává se Rajníková.
Do Polska pro levné máslo, chleba i brambory
Její slova potvrzuje i Kazimierz Pisz z Paczkowa. Ještě před několika lety nakupoval veškeré potraviny v obchodech v Bílém Potoku nebo Javorníku. "Teď už sem zajedeme jen na oběd nebo na večeři.
V obchodě už v Česku koupíme maximálně nějaké speciality, které u nás nedostaneme," řekl Pisz.
Miroslav Sasín z Mikulovic vyráží do Polska za nákupy pravidelně už nejméně dva roky. Zatím ale nakupoval především brambory, zeleninu a maso. Po dramatickém nárůstu cen základních potravin přibral i mléko, sýry a chleba. "Je to legrace. Dlouho brali Poláci kvůli levným potravinám naše obchody doslova útokem. Teď se to úplně otočilo. Brzy tam budu jezdit pro všechno, protože Poláci přece jen zatím drží ceny potravin níž. Jenže za rok za dva se jakákoli cenová výhoda setře a budeme na tom s cenami stejně. Potom už nebude mít smysl tam jezdit," předvídá Sasín.
Helena Šajbenová z Velkých Kunětic na Jesenicku má okamžitý přehled, co je v Polsku levnější. Bydlí totiž jen sto metrů od hranice. Český obchod má blízko, polský jen kousek za hranicí. "Samozřejmě cena hraje roli, ale taky mě zajímá kvalita. Třeba uzeniny jsou v Polsku levnější a zároveň kvalitnější, protože jsou čerstvé přímo od řezníka. To u nás nekoupím. Za hranicemi kupuji také mléčné výrobky a občas i pečivo," řekla Šajbenová.
V Evropské unii platí volný pohyb zboží. Množství nakoupených potravin tak nepodléhá žádné kontrole. "My nehlídáme, co přesně ti lidé z Polska domů vozí," dodala mluvčí pohraniční a cizinecké policie.
Zboží Česko Polsko
Máslo 144 115
Mléko plnotučné 17 16
Chléb 19 15
Brambory 6-9 3,50
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava