21.3.2025 - Kraslice jinak. V česko-polských dílnách zkouší originální velikonoční techniky
Zdroj: karvinsky.denik.cz
Autor: Jana Končítková
Zapomeňte na obyčejné máčení skořápek v barevné lázni. Na česko-polském pomezí se slepičí, kachní i husí vejce mění v malá umělecká díla. V mezinárodních dílnách ožívají tradiční i originální techniky zdobení kraslic, které vyžadují trpělivost a preciznost. Výsledek je okouzlující.
Velikonoční přípravy v česko-polském pojetí dávají prostor pro zdokonalení pěti způsobů, jak proměnit symbol jarních svátků v mistrovský klenot. V amatérských dílnách se tento týden zdobilo v bohumínském salonu Maryška pomocí techniky quilling.
„Základem quillingu jsou úzké proužky barevného papíru a lepidlo. Proužky se stáčejí do spirál a tvarují do slziček, kroužků, esíček i složitějších ornamentů. Hotové tvary se pečlivě lepí přímo na neobarvené vejce. Každý detail musí precizně sedět a navazovat na další, protože právě v přesnosti spočívá krása této techniky,“ vysvětluje za českého organizátora Jan Fedorowicz z kulturní agentury K3 Bohumín. Jak dodal, jedna kraslice vzniká celé hodiny. Třicítka žen jich během jediného odpoledne zvládla vyrobit necelou stovku.
Mezinárodní dílny hostí od 5. března do 9. dubna střídavě Bohumín a polský Tworków v okrese Ratiboř ve Slezském vojvodství. Během šesti společných setkání Čechů a Poláků se spotřebuje na čtyři sta vajec, a to nejen slepičích, ale i kachních a husích. Třetina už jich padla na výrobu kraslic pomocí dvou tradičnějších technik - rytí a dírkování. Ty dávají vajíčkům vzhled krajky a nechávají vyniknout kontrastu mezi barvou na povrchu skořápky a světlou vrstvou pod ní.
„S nápadem uspořádat společné workshopy jsme přišli u nás v Polsku. Přestože podstata Velikonoc je na obou stranách hranice stejná, techniky zdobení kraslic se často liší. Například quilling u nás není příliš rozšířený, a tak se rádi necháme inspirovat českými postupy. Na oplátku zase Čechům ukazujeme naše způsoby, jak vajíčkům dodat jedinečný vzhled a zdůraznit symboliku těchto svátků,“ říká Sabina Ciuraszkiewicz, ředitelka Obecního kulturního střediska v Krzyżanowicích.
Podle ní se uměleckému zdobení kraslic dnes věnuje čím dál méně lidí. O titěrnou práci, která vyžaduje trpělivost a čas, mladá generace příliš zájem nemá. „Proto jsme chtěli tradici oživit a zkusit ji předat dál, aby nezanikla. Společné dílny jsou skvělou příležitostí, jak si předat zkušenosti přes hranice a zároveň ukázat, že kraslice neznají žádné bariéry,“ dodává Ciuraszkiewicz.
Právě na polské straně se uskuteční 26. března další dostaveníčko. Tentokrát se budou vejce batikovat. „Účastníci si navíc mohou odskočit obhlédnout Tworków, který rozhodně stojí za vidění. Jeho dominantou je zřícenina renesančního zámku s nádherným parkem, historický mlýn a barokní kostel,“ doplnil Fedorowicz. Návštěvníci mohou ve vesnici aktuálně obdivovat i přírodní koberec z medvědího česneku a žluté sasanky, které všude rostou.
Česko-polský projekt Návrat ke kořenům vyvrcholí 9. dubna technikou šňůrkování. Umělecké výtvory pak poputují na velikonoční jarmarky na obou stranách hranice. Ten bohumínský oživí centrum města v sobotu 19. dubna.
Velikost: 801 x 485 bodů - 997 kB