Města mají problémy s veřejnou službou
19.1.2012

HAVÍŘOV/ BOHUMÍN – Vrásky na čele dělá starostům okresu Karviná veřejná služba, která se změnou zákona přešla z beder měst na úřady práce. Přestože města mají o pracovníky veřejné služby zájem, tak většina měst okresu Karviná ještě smlouvu o veřejné službě s úřadem práce nepodepsala. Důvodem jsou totiž nejasnosti v počtech pracovníků, v jejich proškolování, ochranných pomůckách nebo lékařských prohlídkách. O problémech a možných řešeních debatovali proto v Havířově starostové se zástupci úřadů práce na úterním Svazku měst a obcí okresu Karviná.
„Je nám upřímně líto pracovníků úřadů práce, kteří jsou prostředníkem mezi obcemi a ministerstvem a čekají na to, jak nejasnosti a nedostatky ve veřejné službě vyřeší ministerstvo práce a sociálních služeb. Na spoustu věcí, které obce trápí, tak úřady práce ještě bohužel neumějí odpovědět. Velký problém vidíme i v tom, že stále nefunguje informační systém, do kterého se mají vkládat údaje o nezaměstnaných a jejich odpracovaných hodinách. Apelujeme proto na ministerstvo, aby co nejrychleji všechny nedostatky vyřešilo. Města totiž mají zájem o dlouhodobě nezaměstnané pracovníky a ta velká navíc o co největší počty,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Bohumín přitom jako jedno z mála měst smlouvu o veřejné službě podepsal a na činnost pracovníků veřejné služby i veřejně prospěšných pracovníků vyčlenil z rozpočtu 2,8 milionu korun. „Veřejně prospěšné pracovníky zaměstnávají naše technické služby BM servis už mnoho let a mají s tím obrovské zkušenosti. Nechtěli jsme proto našemu úřadu práce přidělávat ještě další problémy a chtěli jsme, aby veřejná služba nastoupila už od začátku roku a odklízela sníh, tak jsme smlouvu uzavřeli. Ve shodě s ostatními městy budeme ale podporovat odstranění nedostatků. Hlavní je, aby byl funkční informační systém, protože ten se týká i výplaty dávek. Na konci ledna by se měl vyjasnit rozpočet úřadu práce a budeme vědět, kolik můžeme dostat k veřejné službě ještě veřejně prospěšných pracovníků. Zástupci úřadů práce nám zároveň přislíbili koordinátora na činnost veřejné služby,“ dodal Vícha.
V Bohumíně mají zatím nasmlouváno s úřadem práce necelou stovku pracovníků veřejné služby. „Smlouvu jsme uzavřeli s úřadem práce až do května a máme o ni zájem i ve druhé polovině roku, uměli bychom využít až 120 lidí. Za ta léta už totiž máme poměrně dobře vypracovaný systém práce i jejich kontroly, ale města, která s tím začínají, mohou mít problém. Pracovníci třeba musí mít ochranné pomůcky, a ty by měl hradit úřad práce, ten na ně ale nemá peníze a zatím neví, co bude,“ sdělil Miroslav Hradil z BM servisu.
Tento týden se v ulicích Bohumína pohybuje 60 pracovníků veřejné služby, minulý týden jich bylo 40. Momentálně pomáhají technickým službám především s úklidem sněhu. Jakmile z ulic zmizí, bude jejich stěžejní náplní práce úklid veřejných prostranství. Kromě nich se v Bohumíně pohybuje ještě do konce února 30 veřejně prospěšných pracovníků. Na práci každého z nich přitom město měsíčně přispívá částkou 1 800 korun. V minulých letech přitom pracovalo v Bohumíně až 80 těchto dlouhodobě nezaměstnaných.
Lucie Balcarová
tisková mluvčí
Foto: Pavel Čempěl